Jury

 

Jivan Astfalck - Profesor Sztuki i Projektowania Biżuterii, Starszy Badacz Wykładowca i Dyrektor Studiów Magisterskich w Instytucie Sztuki i Projektowania Uniwersytetu w Birmingham. Praktyka studyjna w zakresie biżuterii, teorii krytyki, zdobienia ciała, obiektów i instalacji, od 1987 r. Wykształcenie: Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania Chelsea, Uniwersytet Sztuk, Londyn, doktorat ze sztuk pięknych, 2007. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach w Europie oraz w Japonii, Tajlandii, USA i Chinach. Znajdują się w depozytach muzealnych i galeryjnych m.in. w Birmingham i Hastings, St. Edmunds.

Andrzej Boss - ur. w 1960 roku w Tarnowie. Mieszka i pracuje w Łodzi. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi, 1985 r. Od tego czasu zatrudniony w macierzystej uczelni, od 2010 r. profesor zwyczajny. Kierownik Katedry Biżuterii, prowadzi Pracownię Projektowania Form Złotniczych. Projektuje biżuterię, przedmioty użytkowe oraz małe formy rzeźbiarskie. Udział w ponad 80 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz liczne wystawy indywidualne. Wielokrotnie nagradzany. Prace w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Bursztynu Ribnitz-Damgarten, Niemcy, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii YES oraz kolekcjach prywatnych.

Herman Hermsen - ur. w 1953 w Nijmegen, Holandia. Edukacja: Akademie voor Beeldende Kunsten, Arnhem, Holandia, 1979. Nauczanie: Uniwersytet Sztuk Stosowanych, Düsseldorf, Niemcy, od 1992 r.; Hogeschool voor de Kunsten, Arnhem, Holandia, 1990-92; Hogeschool voor de Kunsten, Utrecht, Holandia, 1985-90. Gościnny wykładowca w wielu szkołach, instytutach i na sympozjach w Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA i Japonii. Jego prace były prezentowane na indywidualnych i zbiorowych wystawach m.in. w Holandii, Niemczech, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Skandynawii, Czechach, USA, Kanadzie, Australii i Japonii. Znajdują się w międzynarodowych kolekcjach muzealnych.

Sławomir Fijałkowski - Ur. w 1970 w Łodzi. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi, Pracownia Projektowania Biżuterii (1995). Studia podyplomowe w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz w Austrii (1998). Kierował Pracownią Podstaw Projektowania Biżuterii, obecnie prowadzi Pracownię Projektowania Biżuterii i Form Użytkowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Ponad 40 wystaw indywidualnych i grupowych m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Francji, Holandii, Włoszech, Rosji, Czechach na Węgrzech, Wlk. Brytanii, USA. Poza biżuterią autorską zajmuje się również projektowaniem przedmiotów użytkowych oraz biżuterii we współpracy z wiodącymi firmami jubilerskimi.

Karol Weisslechner - ur. W 1957 r. w Bratysławie, Słowacja. Edukacja: Wyższa Szkoła Sztuk Użytkowych, Bratysława, 1979, Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Architektury, Pracownia Architektury Wnętrz, Bratysława, 1988. Od 2006 profesor zwyczajny, od 2007 r. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Jego zainteresowania obejmują biżuterię, obiekty, instalacje, architekturę wnętrz, projektowanie, scenografię. Wieloletni propagator autorskiej biżuterii i jej koncepcji jako artystycznego artefaktu. Organizator międzynarodowych sympozjów na temat biżuterii artystycznej, wystaw, debat ekspertów i wyjazdów szkoleniowych. Jego prace znajdują się w wielu państwowych i prywatnych kolekcjach.

-----------------

Wybór jury zawsze jest bardzo subiektywny, być może (mimo starań) nie udało nam się właściwie odczytać niektórych zinterpretować prac, które były równie interesujące jak te, które zdecydowaliśmy się zakwalifikować do wystawy. Jako jurorzy mogliśmy kierować się jedynie wskazówkami, które dostaliśmy od autorów oraz własną wrażliwością.
W przypadku biżuterii (obrosłej w funkcje i znaczenia) odczytanie zawartego komunikatu często nie jest łatwe i wymaga znalezienia odpowiedniego klucza. Wśród nadesłanych prac sporo było takich, które wydawały nam się zbyt oczywiste i dosłowne, by mogły (przy tak dużym wyborze naprawdę dobrych realizacji) znaleźć się na wystawie. Z góry odrzuciliśmy proste żarty
i naiwne formy. Staraliśmy się wyłonić najciekawsze, prace dające różnorodne możliwości interpretacji tematu SEXY.

Jivan Astfalck, Herman Hermsen, Karol Weisslechner
Andrzej Boss, Sławomir Fijałkowski
Legnica, 7 kwietnia 2011

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy