JAROSŁAW WESTERMARK

 

Sylwetki Twórców: Jarosław Westermark. Materializacje
Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy
Termin: 01.05 - 09.06.2019

 

Jarosław Westermark (ur. 1954), z wykształcenia matematyk, jest jednym z najbardziej  rozpoznawalnych polskich artystów-złotników. Projektowaniem i tworzeniem biżuterii zajmuje się od początku lat ’80. Należy do grona twórców od zawsze związanych z legnickimi wystawami biżuterii artystycznej. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany podczas Przeglądów oraz Konkursów, pełnił także funkcję jurora.

 

Wystawa indywidualna Jarosława Westermarka ma charakter retrospektywny. W prezentowanym zbiorze znajdują się pierwsze komplety biżuterii wykonane ze srebra w latach 80-tych, liczne realizacje konkursowe oraz prace nowe, wśród których dominuje bursztyn.

Przyjemność obcowania z twórczością artysty płynie z czystości form oraz perfekcji ich wykonania. Przedmioty sprawiają wrażanie dokładnie przemyślanych oraz dopracowanych. W połączeniu z ich satyrycznym charakterem stanowią zarówno wysokiej klasy dzieła sztuki, jak i doskonałą prezentację rzemieślniczego kunsztu.

 

 

 

Nawiązując do poglądów Michała Anioła sztuka przedstawia wizję, a wizja rodzi się w umyśle. Jarosław Westermark swoje projekty konstruuje w wyobraźni, by potem zmaterializować je bezpośrednio w tworzywie. Pominięcie fazy projektu na papierze zadziwia tym bardziej, że znakiem rozpoznawczym jego twórczości  stały się niebanalne rozwiązania techniczne oraz stosowanie skomplikowanych konstrukcji.

Na wystawie zostały zgromadzone prace z prywatnego zbioru artysty, ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy i Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy oraz depozyty Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, a także Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2019
Termin:  1 maja - 9 czerwca 2019

Kulminacja: 17 - 18 maja 
Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy

 

Aktualności

 

 

 

 

Partnerzy